Subscribe to RSS Feed

Satan, Scarletts musik gör mig på ett gott humör! Bandet bildades 2018 och släppte sitt debutalbum 2020. Mina favolåtar var ”Obey the queen” och ”Spit fire”.

2024 äntrade de Melloscenenen med ”Circus x”, året därpå i samma tävling med låten ”Sweet N´psycho”. De var förband till Smash into pieces och framträdde bland annat på Sweden rock festival.

Debuten var en a mixed emotion, kombinationen av industrimetal, alternativ metal, elekronisk metal, house metal och EMD var befriande, dock var helheten i låtkvaliten rätt varierad, få toppar, många si-så-där-låtar.

6 år senare utger Scarlett sin uppföljare. Den är betydligt mer tillrättalagd, på ett ytterst positivt sätt, gruppen har typ hittat sin identitet, vilken i sig skiljer sig från mängden.

Vad kan jag skriva, från första tonen till den sista är detta en uppvisning i Max Martins hit skola. 9 varierade låtar som frestar sina lyssnare på ett kort- som långsiktig musikperspektiv. Det vill säga, låtarna sätter sig som superlim, men fungerar även efter 10 lyssningar.

Inledande ”Don´t be scared” golvar mig med sin Icona pop vibe. Självsäkert lotsar Scarlett oss lyssnare på en hejdundrande hit-kroks-resa.

Förutom de utmärkta Mello bidragen som finns representerade på skivan återfinns ”Wicked litle tango” som är helt befängt braig.

Heartbreak squad” tar den musikaliska resan på vidare äventyr. Medryckande och trallvänliga är svaga epitet i sammanhanget, genialisk poprock är ett bättre. Gillar man tyngre Gwen Stefani, Pink eller Kelly Clarkson så dyrkar man detta.

Vi scrollar ner till monsterhiten ”Kill me another day”. Satan vilket rockanthem! Rammstein i kombination med en pop- och rockrefräng att dö till. Gillar man musik överhuvudtaget så är det omöjligt att värja sig mot musik likt denna förrädiska bikupa.

Jag är barnsligt förtjust i amerikanska rockpop bandet Icons for hire som släppt sjukt bra låtar som ”Make a move”, ”Off with her head” och ”Get well”. I mina öron har de definitivt ett musikaliskt släktband, vilket i sig är ytterst positivt men där ovannämnda är låt-kvalitets-ojämna, innehar Scarletts andra album en jämnhet som jänkarna saknar.

Sjukt välproducerat, precis lagom varierad samt 100 procent energi. Lägg till djävulskt behagliga refränger och melodier som verkligen känns tidlösa. Amaranthe, minus growl, plus högre lägsta nivå.

En av årets bästa plattor alla kategorier! Lättuggad, men ändå med allergiska nötter som sätter fingret på avtryckaren.

Albumet är en kollektion av minnen, kaos, frustration, vansinne, kraft och återfödelse och en en ny era för Scarlett.

Erik Grönwall, Chez Kane, Confess och Myrath släng er i väggen, the queens has arrived:))

Band: Scarlett
Titel: Don´t be scared
Genre: Modern rock/pop EMD
Skivbolag: Universal music
Releasedatum: 2026-05-29
Bästa spår: Don´t be scared, Heartbreak squad, Kill me another day
Betyg: 4½ av 5

 

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.


Stay in Tune

    Twitter

    Follow Me on Twitter!

    Archives

    Skapa din egna professionella hemsida med inbyggd blogg på N.nu