Subscribe to RSS Feed

Archive for juni, 2025

Flight of Icarus

12 juni, 2025 by

Flight of Icarus består av sångfågeln Elisabeth Särnefält Rösehag (lead & backing vocals) & multiinstrumentalisten Oskar Frantzén (guitars, bass & keyboards). Denna Göteborgsduo släpper sitt tredje album sedan starten. Deras bandnamn är för övrigt inspirerad av en Iron Maiden låt.

Albumet sparkar igång med kraftfulla och dramatiska titellåten, tillika första singeln. Den hypnotiska synt-melodi-slingan krystar sig förföriskt igenom ”Terra nova” och etsar sig fast i hjärnstammen. Den ackompanjeras av Elisabeths stämningsfyllda röst. Jag förstår att gruppen valde denna skapelse till en av singlarna, definitivt ett av albumets största höjdpunkter.

Efterkommande ”Lost highway” är gruppens andra singelspår. Lite lugnare, lite popigare, men ändå vackert melodiskt.

Fjärde låten ”To the sun (and back)” är en ösig tingest som växer sig starkare för varje lyssning som avverkas. Detta är nog plattans allra starkaste kort, den med mest hitpotential.

Avslutningsvis måste jag nämna låten ”Liberi”. Det är låt som framförs på svenska. Jag upplever att Elisabeths röst kommer ännu bättre till tals när hon sjunger på modersmålet – lite naknare, mycket kraftfullare. Låten i sig är väldigt dramatisk med mycket pop inbakad.

Pompöst och melodiskt är två ord som passar bra in på innehållet. En adekvat produktion med duktiga musiker och mäktig sång ingår också i konceptet. Ett djävulskt snyggt omslag bör adderas till helheten.

Band: Flight of Icarus
Titel: Terra nova
Genre: Melodic pop metal
Skivbolag:  Battlegod Productions
Releasedatum: 13 juni 2025
Bästa spår: Terra Nova, To the sun (and back), Liberi
Betyg: 3 av 5

Continue Reading »
No Comments

Stay in Tune

    Twitter

    Follow Me on Twitter!

    Archives

    Skapa din egna professionella hemsida med inbyggd blogg på N.nu